Kovářské kurzy 2019 — letní kovářská škola

Výroba kovářských kleští a výroba čepele, ročník 2019

V létě 2018 pořádáme další ročník letní kovářské školy pro veřejnost. Jedná se o víkendový kurz kovářských technik, určený pro zájemce o toto tradiční řemeslo. Naším cílem je nejenom poskytnout zájemcům ukázky kovářského řemesla, ale především umožnit jim prakticky si kovářství vyzkoušet a předat jim něco z našich znalostí a dovedností. Důležitou součástí kurzu je kromě ukázek a teorie především samostatná práce pod dozorem zkušeného kováře. Na konci této stránky si lze prohlédnout fotografie z prvního ročníku úvodního kurzu.

Kurzy jsou rozděleny do několika úrovní, na úvodní kurz a kurzy pro pokročilejší.

Úvodní kurz je zaměřen na úplné začátečníky, žádné předchozí znalosti ani dovednosti u účastníků nepředpokládáme. Tématem úvodního kurzu pro začátečníky je výroba kovářských kleští. Základní myšlenkou tohoto kurzu je,  že kovář si musí umět vyrobit vlastní nástroje. Každý dobrý kovář potřebuje zejména dobré ruce, a kovářské kleště jsou prodlouženou kovářskou rukou.

Kurz pro pokročilé je určen pro absolventy úvodního kurzu, kteří chtějí své znalosti rozšířit. Tématem pokračovacího kurzu je vykování keltského nože a jeho zakalení. Zájemci si mohou vyzkoušet výrobu pilníku, se kterým keltové své výkovky dopilovávali. I v tomto kurzu se tedy naučíte vyrábět nějaké nářadí a kromě toho si ještě odvezete keltský nůž.

Druhý kurz pro pokročilé navazuje na myšlenku kovářské soběstačnosti. Aby si kovář mohl rozdělat oheň, vyrobí si křesadlo. Protože jde o třetí kurz, můžou na něm účastníci přijít s vlastními návrhy, co by si chtěli vyrobit.

Lze uspořádat kurz pro pokročilé i na jiné téma. Uvítali bychom, kdybyste nám napsali na adresu kurzy@kreps.cz svoje představy, co by vás na kurzu nejvíce zajímalo a jaký druh kurzu byste preferovali. Náměty na kurzy lze probrat i na diskusním fóru http://forum.kreps.cz/ Kapacita každého kurzu je deset osob.

Termíny:

Zahájení kurzů je obvykle v pátek v 16:00h, kdo chce, může přijet samozřejmě dříve, šestnáctá hodina byla zvolena, aby nebylo potřeba brát si v pátek volno. Přijet lze samozřejmě i později, většina práce se stejně odehrává v sobotu a v neděli. Pracovat lze do 22:00 h. Kurz probíhá celou sobotu a v neděli dopoledne.

Termíny zde vypsané nejsou poslední. Dodatečné termíny budeme postupně doplňovat. Pokud chcete dostat upozornění, až budou známy prázdninové a podzimní termíny, pošlete prosím mail na kurzy@kreps.cz

TermínPřihlášenýchZbývá volno
12.04 – 14.04 2019 (Kleště/Začátečníci)73
26.04 – 28.04 2019 (Kleště/Začátečníci)73
28.06 – 30.06 2019 (Keltský nůž/Pokročilí)82
26.07 – 28.07 2019 (Křesadlo - sendvičová čepel/Pokročilí )73
16.08 – 18.08 2019 (Plastika - zvířecí motiv/Pokročilí)46

Cena:

Cena každého kurzu je 2000 Kč. Kovářský kurz lze věnovat i jako dárek, například k Vánocům, k narozeninám a podobně. Na poždádání Vám v takovém případě zašleme dárkový poukaz.

Ubytování na kurzu je ve stanech účastníků, na louce za kovárnou. My poskytneme toalety a možnost se umýt.

Přihlásit se lze mailem na adrese kurzy@kreps.cz. Na této adrese Vám ochotně zodpovíme i všechny dotazy a podrobnosti ke kurzu, které by Vás mohly zajímat.

Karel Kreps

 

Comments are closed.